АктуалноГрадътИзбор на редактораКварталиМненияНовиниОбщина Пловдив

Затварят още една пътна артерия, този път е бул. „Марица-юг“. Задават се нови тапи

Нови тежки проблеми с трафика и поредни тапи по ключова градска артерия очакват пловдивчани в следващите няколко месеца. Този път на ред е бул. „Марица-юг“, който в момента е една от единствените функциониращи на 100 процента връзки в Пловдив. Проблемите с движението се очакват още от този уикенд, когато стартират строителните дейности по проект за отводняване на критични участъци при интензивни валежи. На церемония по първа копка от името на общината присъства директорът на Дирекция „Екология и управление на отпадъците“ Вяра Колева, която отбеляза, че една от малкото работещи пътни артерии ще бъде скъсана на три места заради изпълнението на проекта.

Строителните дейности ще обхващат зоните около трите подлеза под мостовете на Герджика, УХТ и жп съоръжението на „Копривщица“. Именно от последното започват ремонтните работи. Ще се прави ограничение на движението под две от съоръженията, а на моста на Герджика булевардът ще бъде затворен.

“ Проектът ще се реализира на три места. На първите две места- „Копривщица“ и мостът на УХТ временната организация на движението предвижда не цялостно затваряне на пътното платно, а само ограничение на движението. То няма да се спира. Ако се наложи, само в събота и неделя ще става това. На моста на Герджика се предвижда изграждане на дъждовен резервоар, за да се използва дъждовната вода за напояване, се предвижда пълно затваряне на движението до изграждане на този обект. Сроковете обаче са много кратки- до април месец 2024г. ние трябва да верифицираме разходите, което означава, че до декември месец и на трите подлеза трябва да бъде изграден отводнителния канал. Проектът е съгласуван с всички органи, те знаят колко чувствителен е въпросът със затварянето, затова сме сме предвидили само събота и неделя ако се наложи на двата подлеза“, обясни Вяра Колева. Нямаше как да попитаме как е планирано изпълнението на този проект тъкмо сега, когато половината град е разкопан представител на голяма община, ангажиран със строителството в града,

Самият проект за дъждовно отводняване на завирени критични участъци от пътната инфраструктура, в следствие на интензивни валежи, чрез екологично комплексно решение е финансиран от Норвежкия фонд. Цели при проливни дъждове в зоните около подлезите под мостовете да няма наводнения, а дъждовните води да се отвеждат директно към река Марица.

„Проектът е съгласуван както с Басейнова дирекция, така и с РИОСВ. Първата вода, която е замърсена, се отвежда в канализацията, а след това само дъждовната вода на 10 сантиметра ще отива директно в реката. Проектът ще доведе до трайно решение на въпроса. По него се предвиждат и датчици, които ще показват дали действително дъждовната вода отива в реката при проливни дъждове“, обясни Вяра Колева.

Тя подчерта, че нищо от растителността в зелената зона по булеварда няма да бъде засегнато. Идеята на проекта е да им бъде осигурена дъждовна вода, с която да се поддържат дърветата.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

5 коментари

  1. Евала, колко още успоредни булеварда можете да затворите, без протести! Още бул „Дунав“ не е оправен и вече нова тапа, Браво, просто сте невероятни, любопитно ми е къде отиват автомобилите в сутрешния и вечерния трафик?

  2. Хората се чудеха защо не се слага нов асфалт под подлезите, явно този проект е причината. Браво, че са съобразили да не се получи разкопаване на новото, но щеше да е хубаво да информират обществеността за такива строителни дейности по-рано…

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина